България отстъпи на Белгия в сблъсъка за „Купа Дейвис", след като Александър Донски и Пьотр Нестеров загубиха драматично срещата на двойки с 6:7(5), 6:7(3) от изключително опитната белгийска двойка Сандер Жил и Йоран Флийген. Двубоят продължи 2 часа и 4 минути в зала "Колодрума" в Пловдив.
Жил и Флийген са финалисти от „Ролан Гарос" през 2023 г., имат участие на четвъртфинал на US Open, както и множество ATP титли, включително трофей от „Мастърс" турнира в Монте Карло през 2024 г.
Въпреки сериозния опит и класата на съперника, българите не се притесниха и изиграха много силен мач, но не успяха да издържат в решаващите моменти. Донски и Нестеров стигнаха до първа точка за пробив при 2:1 в първия сет, но не успяха да се възползват, а по-късно отразиха три точки за брейк при 5:5. Така се стигна до тайбрек, в който българите поведоха с 5:4, но загубиха следващите три точки и отстъпиха сета.
Втората част също бе изключително драматична. Белгийците поведоха с 3:1, но нашите момчета отговориха с два пробива и направиха обрат до 4:3. Жил и Флийген върнаха пробива за 4:4, след което отново се стигна до тайбрек. В него българите загубиха четири поредни точки – от 3:3 до 3:7, което им коства и мача.
С тази загуба България отстъпи на Белгия и през септември ще играе бараж за оставане в Световна група на „Купа Дейвис". Това бе дебют за България в най-силната група на световното отборно първенство по тенис за мъже.
