Православните християни отдават днес почит на  паметта на свети пророк Илия.

Илия бил еврейски пророк и възвестявал волята на Бога пред царя и народа. Родил се през IX век преди Христос в град Тесви, област Галаад, на източния бряг на река Йордан, и живял по времето на цар Ахав. Царицата Йезавел се увличала в езическите вярвания и убедила Ахав да поставят в Самария идол на местното ханаанско божество Ваал. По примера на царското семейство народът започнал да принася жертви на идола, включително и човешки. А служителите на единия истински Бог били преследвани.

Обикнал Бога и Неговия закон от все сърце и душа, Илия не можел да търпи нечестието и беззаконието. Затова след негова гореща молитва Бог "заключил" небето и три години и половина не валял дъжд. Започнало гонение срещу пророка и той предложил на Ахав жреците на Ваал и Илия да принесат поотделно жертви и чиято жертва се запали с огън от небето, неговата вяра да се приеме за истинска. Царят се съгласил. Заклали жертви. Жреците на Ваал напразно се молели, но нищо не станало. А върху жертвата на пророка паднал огън от небето и я изгорил. Народът видял това и се поклонил на истинския Бог, а жреците били избити. Тогава обилен дъжд напоил земята.

В Трета и Четвърта книга Царства на Библията се говори за различни чудеса, станали с пророка чрез Божията сила. За тях говори и Иисус Христос в Своята проповед. При предсказанието за раждането на свети Йоан Кръстител архангел Гавриил посочва, че Христовият Предтеча ще има "духа и силата на Илия", което се изпълнило по-късно. При преображението на Иисус Христос на планината Тавор апостолите видели Илия и Моисей да разговарят със Спасителя.

Пламенният Илия пророкувал 25 години, а накрая при река Йордан бил грабнат на огнена колесница и жив отнесен на небето. Благодатта му се предала на неговия ученик пророк Елисей.

Народът празнува Илиенден. На този ден се правят курбани и събори. А народното поверие казва да не се работи днес, за да не се разсърди повелителят на летните стихии. 

 Освен че тази година на този ден се пада шестата неделя след Петдесетница, денят е посветен на паметта на светия славен пророк Илия.

Илинден е един от най-големите летни празници, който се смята, че бележи средата на лятото, когато светецът си облича зимния кожух и отива при Господ да го моли за зима. Народните традиции категорично забраняват да се работи на този ден, особено по нивите и градините. Не се препоръчва и плуването в реки и езера, защото според поверията във водата може да има зли духове. Основната забрана за деня е за къпане в морето. Според поверието на този ден „водите се обръщат“ и св. Илия взима жертва.

Вярващите се молят на Свети Илия, призовавайки го да даде здраве за децата и роднините, хармония и благополучие в семейството, както и благословия за дъжд по време на суша и изобилна реколта.

Имен ден празнуват Илия, Илиян, Илияна, Илиана, Илко, Илка