В ПУ се проведе поредният международен методически практикум по Национална научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“
На 9.07.2025 г. в зала „Компас“ започна работа практикум на тема: „Стратегии за четене в дигиталния свят“.

Доц. д-р Борян Янев, заместник-ректор по международна дейност и връзки с обществеността на ПУ „Паисий Хилендарски“ и член на екипа на Университета в Националната научна програма, приветства участниците от името на ректора проф. д-р Румен Младенов.

Проф. д.ф.н. Любка Липчева-Пранджева, член на Изпълнителния съвет на Национална научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“, представи целите на програмата и очерта основните акценти в работата на ръководения от нея екип на Пловдивския университет. В работната програма на практикума се включиха  учители от български училища в различни страни по света: Ирландия, Румъния,  Република Сърбия, САЩ, Унгария и др.

Форумът се организира от екипа на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ към национална научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ като естествено продължение на проведените през 2023 г. и 2024 г. в гр. София и гр. Пловдив практикуми от екипа на ПУ „Паисий Хилендарски“.

През настоящата година форумът насочи вниманието към споделяне на добри практики за: приложение на комуникативни стратегии при формиране на емпирични умения, търсене и организиране на знание;  работа с текста като специфично средство за комуникация и развиване на функционалните характеристики на четивната грамотност.

В първия ден на работната програма проф. д-р Ангел Петров от Софийския университет „Климент Охридски“ представи методически идеи за четенето като начини на употреба в училищния дискурс по български език (у нас и по света). В следващите работни панели доц. д-р Соня Александрова-Колева, доц. д-р Фани Бойкова и д-р Красимира Танева поставиха акцент върху модели на методическа интерпретация и инвариантни модели на стратегии за четене.