Между 15 юни и 15 юли се извършва преброяване на белите  щъркели у нас. Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) заедно със своите  доброволци, които се включиха в инициативата, установяват  гнездата в населените места в страната с помощта на мобилното приложение SmartBirds Pro.

Международното преброяване на белия щъркел се извършва на всеки 10 години в над 40 страни по света. През 20224 – 2025 г. се провеждата осмото поред. БДЗП е координиращата организация за България, като основен партньор е Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). Преброяването у нас обхваща цялата страна или общо над 5 000 населени места.

„В повечето от общините, които посетихме, има увеличаване числеността на гнездящите бели щъркели, в сравнение с данните от предходното преброяване през 2014-2015 г. Надяваме се тази положителна тенденция към нарастване да се запази и за останалите населени места, които ще бъдат посетени до средата на месец юли. Тогава ще имаме и окончателна информация за числеността и развитието на популацията на вида в страната.“ споделя  националният координатор на преброяването на белия щъркел в България Свилен Чешмеджиев от БДЗП.

Освен установяването на числеността и състоянието на гнездовата популация на тези любими птици, цел на преброяването е и идентифицирането на заплахите за вида. Основните застрашаващи фактори, регистрирани по време на преброяването са: токовите удари и авариите с неповдигнатите на платформи гнезда, индустриализацията, използването на пестициди, пресушаването на влажните зони.

Щъркелът е една от птиците, които живеят най-близо до хората и е чувствителен индикатор за състоянието на околната среда. VII Международното преброяване на белия щъркел (2014–2015г.) показа увеличаване на популацията на вида в България, спрямо преброяването, проведено десет години по-рано. Броят на гнездящите двойки е нараснал с 1007 (21%). Данните показват и значими регионални различия. Числеността на белия щъркел в страната, според последното му преброяване преди 10 години е 5825 двойки. Предстоим да разберем, каква е тенденцията в популацията на вида днес.

VIII Международно преброяване на белия щъркел в България се реализира в рамките на проект „Осъществяване на схемата за мониторинг на обикновените видове птици и национално преброяване на гнездата на белия щъркел, като част от Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие“, финансиран от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), в партньорство с ИАОС, както и с подкрепата на NABU (BirdLife Германия).

Първото преброяване на белия щъркел е организирано през 1934 г. по инициатива на Германия, а страната ни се включва през 70-те години на миналия век. Организатор е BirdLife International, а БДЗП е координиращата организация за България. Основен партньор на БДЗП в преброяването е Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС).