
Общо 7017 са кандидат-студентите, подали документи за Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ тази година, съобщи заместник-ректорът по учебна дейност проф. д-р Пламен Стоянов. Този брой кандидатствали е само за специалностите във висшето училище, не и за филиалите му в Смолян и Кърджали. Кандидат-студентите ще се съревновават за 3024 места, субсидирани от държавата и 1114 за обучение срещу заплащане.
Документи за явяване на изпитите се приемаха от 16 юни до 27 юни. Пловдивският университет удължи единствено срока за кандидатстване с оценка от матура до 3 юли. Кандидатствали само с оценка от държавен зрелостен изпит са 3425 души, което съответства на почти 49% от всички кандидат-студенти.
Най-младият кандидат-студент е момиче на 17 години, избрало специалност във Филологическия факултет, а най-възрастният е жена на 58 години, която се яви на три изпита, чийто резултати са балообразуващи за специалностите „Право“ и „Психология“.
Подобно на предходната година специалността „Право“ е посочена като първо желание от 642 кандидати при обявен прием от 120 места за обучение, субсидирано от държавата. На второ място по брой кандидати с първо желание се нарежда специалност „Предучилищна и начална училищна педагогика“ в задочна форма, предпочетена от 400 души. Още 264 кандидати са избрали същата специалност, но в редовна форма на обучение. В класацията следва Психология - редовно обучение, предпочетена от 370 души. „Национална сигурност“ са пожелали на първо място 274 кандидати, 241 – Софтуерно инженерство. Сред най-предпочитаните специалности са също „Бизнес мениджмънт“, „Английска филология“, „Маркетинг“, „Педагогика на обучението по физическо възпитание“ и „Графичен дизайн с реклама“.
Интересни са и данните за кандидатстващите в Пловдивския университет според областите, от които са. Например около 250 от желаещите да учат в ПУ са от София-град и София-област. Близо 100 са от Видин, 150 – от Благоевград, 272 – от Сливен. Почти 500 са от Стара Загора, над 600 – от Хасково. 316 са кандидатите от Бургас, а 73 – от Варна. Традиционно висок е броят на кандидат-студентите от областите Смолян, Кърджали и Ямбол. От Област Пловдив към момента те са около 2500.
Първият изпит от редовната кампания беше по български език и се проведе на 29 юни, неделя. От 762 заявили желание за допускане на изпита се явиха 682. На следващия ден, 30 юни, се проведоха изпитите по история на България с 35 явили се кандидати, по английски език – 316, което с почти 100 кандидати повече спрямо миналата година, и химия – 15 човека. След едногодишно прекъсване на 30 юни и 1 юли се проведе комплексният изпит по физическо възпитание, на който се явиха 224 кандидати, които се конкурират за 40 места в редовна форма и 25 – в задочна.
По няколко изпита дневно се проведоха на 1, 2 и 3 юли. На 1 юли се състояха кандидатстудентските изпити по математика (116 явили се), теология (10 положили изпита) и изобразително изкуство (161 кандидати). По 4 предмета бяха проведени изпити на 2 юли: информатика – 66 души, немски език – 6 души, френски език – 5 души и испански език – 3 души.
В последния ден от кампанията се състояха изпитите по биология с 30 явили се, география на България – 24 положили изпита, тест със събеседване по физика – 8 души и музика – 26 души.
Традиционно изпитът по „Актьорство за драматичен театър“ се насрочва за месец септември, като през тази кампания ще се проведе на 10 септември. До момента документи за изпита са подали 31 кандидат-студенти – двойно повече спрямо миналата кампания.
Класирането за специалностите на ПУ „Паисий Хилендарски“ се извършва на три етапа по низходящ ред на бала и по реда на посочените в състезателния картон желани специалности, форми на обучение и основание за прием. Първо класиране се обявява на 8 юли, второ – на 14 юли, а трето на 21 юли. Студентите, приети по първа желана специалност, следва да се запишат в указания срок, в противен случай губят право на участие в следващо класиране.