За поредна година пловдивските музеи се включват в международната инициатива Европейска нощ на музеите 2025. 21-ата Европейска нощ на музеите е събитие, което се провежда в повече от 3000 музея в близо 30 европейски държави.  По този повод музеите отварят вратите си безплатно вечерта и предлагат различни интересни дейности за своите посетители. Неин традиционен организатор е Министерството на културата и комуникациите на Франция, а събитието обикновено преминава под патронажа на Международния музеен съвет (ICOM) и ЮНЕСКО.

В събота, 17 май, пловдивчани и гостите на града могат да се насладят на богатото културно наследство на Пловдив освен в стандартното работно време на културните организации, но и в часовете между 18:00 и 22:00 ч. В допълнение към богатите си експозиции, тази година музеите, Градската художествена галерия и ОИ Старинен Пловдив ще предложат поредица от културни дейности и събития за малки и големи с вход свободен.

17 МАЙ – Европейска нощ на музеите

Регионален археологически музей
Изложби:
1. Постоянна експозиция: „Древните култури в региона на Пловдив (VI хил.пр. Хр. – XIV в. сл. Хр.)”
2. Временна изложба: „Открития 2024. Археологията и законът “
Изложбата „Открития“ е една от най-интригуващите изложби, тъй като представя резултатите от проведените през 2024 г. археологически проучвания в гр. Пловдив и запознава обществеността с някои от най-интересните находки като засяга връзката между археологията и закона, значимостта им при опазването на движимото и недвижимото културно наследство, както и съпътстващите процедури при осъществяване на археологическите наблюдения и разкопки.
Събитие: „Археология за всеки“  с начален час 10:30 ч. Желателно е предварително записване на тел: 032 62 43 39 или в социалните мрежи на музея (www.facebook.com/ram.plovdiv)
Събитието е обвързано с изложбата „Открития 2024 г. Археологията и закона“ като в  специализираната беседа посетителите ще научат любопитни подробности за това кой има право да провежда археологически разкопки  и защо спазването на закона е толкова важно за опазването на културното наследство.
Вход свободен: 18:00 – 22:00 ч.

Регионален исторически музей
1. В Експозиция "Съединение на България 1885 г." на пл. Съединение № 1 и при свободен достъп от  17:30 до 22:00 ч. посетителите могат да разгледат постерните изложби: „За древността на бащината земя и за българските дела“ и „Католиците в България XVII -XX в.“. Първата е посветена на историята на ръкописа на Петър Богдан и е организирана съвместно с Националния археологически институт с музей.  Изложбата „Католиците в България XVII -XX в.“ представя приноса на католическата общност за запазването на духа на свободолюбие и национално самосъзнание в българските земи и за възстановяването на българската държавност.
Фейсбук страница: https://www.facebook.com/rimplovdiv
Телефон: 032 62 94 09
2. Специално събитие от 19:30 до 21:00 ч.:
Kонцерт на ансамбъл за старинна музика DAI MONTI VERDI по проект „Le printemps – пролетно турне на Cantanti DAI MONTI VERDI“
Регионален природонаучен музей
Всички експозиции на музея ще бъдат със свободен достъп през целия ден до 22.00 ч. на 17 май 2025

Регионален етнографски музей
10:00 – 11:15 ч.
– Четене на приказки за вълната
– Образователна програма „Котленският килим“ 
– Детска изложба „Българските шевици“ и концерт, подготвени и представени от ДГ „Майчина грижа“, 4 група, с ръководител Катерина Каменова  
11:30 – 13:00 ч.
– Четене на приказки за вълната
– Образователна програма „Котленският килим“
Участват деца от ДГ „Мирослава“, 4 група, с ръководител Ангелина Джумерова
14:00 – 15:30 ч.
– Четене на приказки за вълната
– Вход свободен
17:00 – 18:00 ч.
– Представяне на книгата „Истории, втъкани в котленски килими“, автор Дора Куршумова
Модератор: доц. д-р Красимира Кръстанова
– Вход свободен
18:00 – 20:00 ч.
– „Оцвети своя килим“ – творческо оцветяване на шаблони с мотиви от котленски килими
– Вход свободен
19:00 – 19:45 ч.
– Концерт на Етно хор „Зефира“, с художествен ръководител Силвия Методиева
– Вход свободен
20.00 – 21.00
- Концерт на Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив, диригент - д-р Алия Хансе, клавирен съпровод - Йорданка Иванова
Входът за всички събития в програмата е свободен. Моля, имайте предвид следното:
Образователните програми и мероприятията в часовите пояси 10:00 – 11:15 ч. и 11:30 – 13:00 ч. са организирани специално за децата от:  ДГ „Майчина грижа“, 4 група, с ръководител Катерина Каменова
и  ДГ „Мирослава“, 4 група, с ръководител Ангелина Джумерова
Вход свободен за постоянната експозиция от 17:00 до 22:00 ч.

ГРАДСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ - ПЛОВДИВ
На 17 май (събота) пет от сградите на Градска художествена галерия – Пловдив ще работят с удължено работно време от 10:00 до 22:00 часа.
В часовете между 18:00 и 22:00 входът ще е безплатен за посетителите като те ще могат да разгледат:
1. Голямата Постоянна експозиция на ул. „Съборна“ №14А в Стария град. Освен българско изкуство, създадено през последните 200 години, желаещите ще могат да видят и специалната изложба „Александър Стефанов и авангардът в керамиката“;
2. Постоянна експозиция „Икони“ на ул. „Съборна“№22 в Стария град
В нея са представени ценни иконописни образци, най-старите от които са от XVI век.
Могат да се видят впечатляващи творби от три поколения самоковски зографи от прочутата Доспевска фамилия - Христо Димитров, Димитър Христов, Захари Зограф, Станислав Доспевски;
3. Постоянна експозиция живопис на Енчо Пиронков на ул. „Васил Кънчев“ №1 в Стария град
4. Изложбата „Връзки“ на художника от Германия Бахрам Хаю, Зала „2019“ на ул. „Гладстон“ №32;  
По покана на ГХГ - Пловдив този международно признат артист за първи път представя творчеството си пред българска публика. Бахрам Хаю е определян като един от най-значимите фигуративни художници на нашето време. Носител е на наградата „Анри Матис“ от Château Musée Grimaldi, Франция (2014).
5. Изложба на известни творци, завършили НГСЕИ (Сценични кадри) в галерия „Капана“, ул. „Райко Даскалов“ №29. Експозицията съдържа произведения в различни направления на визуалните изкуства, включително театрални кукли, костюми, видео и арт обекти. Посветена е на 50-та годишнина от създаването на гимназията. 

ОИ „Сторинен Пловдив“
На 17 май 2025 г. от 19:00 до 19:45 ч. ще се състои пешеходна обиколка „Тур на художниците“ с посещение на Постоянната експозиция на Златю Бояджиев (в Къщата на д-р Стоян Чомаков на ул. "Съборна" 18) и Постоянната експозиция на Димитър Киров (в Къщата на Верен Стамболян на ул. "Кирил Нектариев" 15) в Стария град. 
Начална точка: двора на Къщата на д-р Стоян Чомаков.
Събитието е с предварително записване на тел. +359 (0) 884 890 345.
И двете експозиции ще работят до 22:00 ч. с вход свободен.