
След 55 неизпълнени предписания от страна на ОПУ Смолян, издадени от ОДМВР Смолян, днес цената плати едно 9-месечно бебе – с живота си.
Коя ще е следващата жертва на АПИ? Колко още човешки живота трябва да бъдат погубени, преди някой в тази държава да осъзнае, че така повече не може?
Докато прокуратурата не повдигне обвинения, а съдът не осъди онези, които с бездействието си убиват, трагедиите ще продължават. И ще ги броим – поименно, с възмущение и болка.
Това разкри във "Фейсбук" Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики.
Това стана след жестоката катастрофа на Велика събота.
В нея живота си загуби бебето, возено от баща му в семейната кола. Фаталният инцидент се случи на пътя Смолян - Девин, близо до разклона за село Брезе. Днес по обед колата се е обърнала по таван извън пътя, като е прелетяла през мантинелата и е паднал в дерето.
Ето какво написа още Р,усинова:
Подходът „Безопасна система“ (на английски: Safe System Approach) е съвременна концепция за управление на пътната безопасност, която се основава на разбирането, че грешките на участниците в движението са неизбежни, но смъртта и тежките травми на пътя – не.
Основни принципи на подхода:
Хората правят грешки.
Не можем да очакваме перфектно поведение от всеки участник в движението. Пътната система трябва да бъде проектирана така, че да толерира човешки грешки, без това да води до фатални последици.
Човешкото тяло има ограничена устойчивост.
Има биологични граници, над които тялото не може да оцелее при определени сили на удара. Например – при удар с висока скорост шансът за оцеляване рязко намалява.
Отговорността се споделя.
Не само шофьорите носят отговорност.
Проектанти, институции, пътни органи и производители също имат дял в осигуряването на безопасна система.
Системен подход.
Безопасността не се гарантира само с наказания и контрол. Нужно е системно мислене: безопасни пътища, безопасни превозни средства, подходящи скорости, информирани и обучени участници.
Многослойна защита.
Прилагането на няколко едновременно работещи защитни механизми – така че при отказ на един елемент, останалите да предотвратят трагедията.